PDKS - PERSONEL DEVAM KONTROL SİSTEMLERİ

Personel devam kontrol sistemi

PDKS, “Personel Devam Kontrol Sistemi” ifadesinin kısaltılmış halidir. Kamu işletmelerinde, fabrikalarda personellerin normal mesai, eksik mesai ve fazla mesai gibi parametrelerini kontrol etmek amacıyla kullanılan pdks sistemi günümüzde de sıkça kullanılmaktadır.

Personel Devam Kontrol Sistemi orta ve büyük çaplı şirketlerde personellerin kontrol ve takibini çeşitli donanım ve yazılımlar sayesinde en verimli şekilde gerçekleştirmesini sağlar. PDKS şirketlere iş gücü kaybının önlenmesi gibi bir çok konuda önemli katkılar sağlayarak aynı işi yapacak personel ihtiyacını da en aza indirir.

PDKS gerekli yazılım – donanımların kurulması ve personellerin sisteme tanıtılması ile kullanıma hazır hale gelir. PDKS kurulum ve çalışma prensibi aşağıdaki şekilde özetlenebilir;

  1. PDKS donanımı personel giriş-çıkışının yapılacağı kontrol noktasına kurulur.
  2. PDKS yazılımı işletmenin belirleyeceği bilgisayara kurulur.
  3. PDKS donanımı ile PDKS arasındaki iletişim sağlanır.
  4. PDKS ile kontrol ve takip edilecek tüm personeller PDKS özelliğine göre (parmak izi, iris, yüz vb.) sisteme tanıtılır. Eğer kartlı sistem kullanılıyor ise personellere PDKS kartları dağıtılır.
  5. Sistem kullanıma hazırdır. Geçiş noktasına gelen personel sisteme kimliğini tanıttığı anda gerekli tüm bilgiler kayıt edilir. Bilgiler çevrimiçi (online) ya da çevrimdışı (offline) olarak PDKS yazılımına aktarılır.

Parmak izi tanıma ile personel devam kontrol sistemi (PDKS)

Personeller işletme içinde uygun noktalara (özellikle giriş-çıkış noktalarına) kurulmuş olan parmak izi tanıma cihazına parmak izlerini tanıtarak kayıt altına girerler. Parmak izi tanıma  cihazı  kayıt bilgisini anında ya da belirlenen zaman aralığında PDKS yazılımına iletir.

Parmak izi tanıma ile PDKS donanım ve yazılım olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır.